Dalak kisti

Suat asked 7 sene önce

oğlumun dalağında 5.5*5 çapında kist var doktorun ifadesiyle basit kist. bu kisti dalak alınmadan tedavi etmek mümkün müdür. açık ameliyat yöntemi dışında nasıl tedavi edilebilir. nerelerde tedavi edilebilir.

Özgür replied 7 sene önce

Dalak kisti gerçekten basit tipte bir kist ise, büyümüyorsa, semptoma yol açmıyorsa hiçbirşey yapılmadan takip edilebilir. Ameliyatsız tedavisi mümkündür,zira basit tipte bir kist için ameliyat ile dalağın alınması kişiyi enfeksiyonlara açık hale getirebilir (dalağın kişileri enfeksiyonlara karşı koruyucu bir fonksiyonu mevcuttur)

Perkütan aspirasyon yöntemi ile bu tedavi ameliyatsız olarak mümkündür. Bu yöntemde sadece cilt ve dalak kapsülü lokal anestezi ile uyuşturularak ağrısız olarak kist içerisindeki sıvı boşaltılır.

Açık ameliyat dışında kapalı ameliyat da yapılabilmektedir. Laparoskopik splenektomi olarak geçmektedir. Ancak bu işlem de sonuç olarak bir ameliyat şeklidir.

Bir pediyatri doktoru gözetiminde takip edilmesi, tedavi gerektirmesi durumunda ameliyattan ziyade perkütan yöntemlerin öncelikli olarak düşünülmesi gerektiğini önermekteyiz.