Çölyak gangliyon nedir?

Girişimsel Radyoloji
17 Nisan 2017

Çölyak gangliyon nedir?

Çölyak gangliyon nedir?

Çölyak gangliyon karnımızın üst kısmından gelen ağrı sinyallerinin bir arada toplandığı bir nevi sinir düğümüdür. Karınımızda göbek deliği üzerinden kaynaklanan ağrılar beyinimize ağrı sinyali olarak iletilmeden önce bu merkeze sinir düğümüne gelerek bir nevi sinir kavşağı görevini görür.

Çölyak ganglionun tıpta kunanımı nasıldır?

Çölyak gangliyon kronik-uzun süren ve her türlü ağrı kesicilere rağmen durdurulamayan karın ağrılarında ağrıyı kesmek için kullanılan bir sinir kavşağıdır. Bu sinir düğümüne çeşitli iğneler ile ulaşılarak tahrip edilmesi, yani ganglion ablasyonu yapılması, karın üst kısmından kaynaklanan ağrıların geçmesini sağlayacaktır.

Çölyak gangliyon blokajı nedir?

Çölyak gangliyon blokajı karnımızda bulunan ağrıdan sorumlu sinir düğümlerinin bloke edilmesi işlemine verilen işlemin adıdır. İşlem ağrı ile ilgilenen branşlarca uygulanmaktadır. Dünyada ve Türkiyede girişimsel radyoloji, algoloji-anestezi ve ağrı palyasyonu ile ilgili diğer bölüm ve ünitelerce sıklıkla yapılan bir işlemdir.

Çölyak gangliyon blokajı kimlere uygulanır?

Ülkemizde ve dünyada kanser ağrılarının giderilmesinde en sık uygulanan yöntemlerden biridir. Özellikle pankreas kanserine bağlı ağrılarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Çölyak gangliyon blokajı ile ilgili daha detaylı bilgi için ilgili onkoloji hekiminizden daha detaylı bilgi alınız.

E-Bülten Aboneliği

+1000 Abone arasına sizde katılın. Yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Comments are closed.