Hemanjiom lezyon

Leman BUZOĞLU asked 7 sene önce

Merhaba annemin karaciğerinde 12, 9 ve 6 cm boyutlarında hemanjiom lezyon var ve 12 cm boyutundaki lezyon karaciğerin dışına taşmış vaziyette ve ameliyet önerilmiş bu ameliyat ne kadar riskli ve başarı oranı nedir? Bu işte uzman olanların listesine ulaşabilir miyiz?

Özgür replied 7 sene önce

Öncelikle geçmiş olsun.

Cevaplanması gereken 2 soru mevcut. 1. Anneniz için mutlaka operasyon gerekli mi, yani hemanjiomlar sağlık sorunu oluşturuyor mu? (örneğin kanamaya, ağrıya ya da kan pulcuklarında (tombositlerde) azalmaya sebep oluyor mu? 2.Annenizin fiziksel durumu operasyon için uygun mu?

Tıbbi bir işlem uygulanacaksa öncesinde bu soruların cevabı mutlaka yanıtlanmalıdır. Eğer mutlaka tıbbi işlem uygulanması gerekiyorsa ve annenizin genel durumu ameliyat için uygun değilse, hemanjiomların embolizasyon yöntemi ile yok edilmesi ameliyata alternatif bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Hem ameliyat hem de embolizasyon işlemi sonucunda anneniz tedaviden fayda görecektir. Ancak embolizasyonun başlıca avantajları;

1.işlem sonrasında hastanede hastanın daha az kalması

2.kesi-dikiş gibi kozmetik sorunların olmaması

3.hastanın genel anestezi almadan işlemin lokal anestezi ile yapılabilmesi olarak sıralanabilir.

Embolizasyon işlemi anjiografi eşliğinde uygulanan bir yöntemdir (kalp anjiosu, beyin anjiosu gibi) Dolayısı ile tedavinin dezavantajı hastanın bu işlem için anjiografi olması gerekmesidir.

İkinci bir olasılık da önce embolizasyon ile hemanjiomlar küçültülüp daha sonra ameliyat da yapılabilir.

Hangi tedavi seçeneğinin uygulanacağına (ameliyat mı, embolizasyon mu, ya da embolizasyon sonrası ameliyat mı) hastanın ultrason, bilgisayarlı tomografi gibi tetkiklerini de bilen, hastayı muayene eden doktorunuz ile birlikte karar veriniz.

Ameliyat tedavisi için Genel Cerrahi bölümüne, Embolizasyon için Girişimsel Radyoloji Bölümüne başvurmanız yeterli olacaktır.