Kolanjit

Hacer ş. asked 7 sene önce

2,5 yıl önce safra kesesi ameliyatı oldum fakat safra yolu yaralanması meydana geldi. ptk ile safra yolu yaralanması teşhisi konulup balon dilatasyonu yapıldı ve stent uygulandı. fakat tüm bunlar kolanjit ataklarımı engellemediğinden 2 yıl önce hepatikojejunostomi yapıldı. şimdi ise karaciğer sol lobda stenoz düşünülmekte ve yine ptk önerilmekte. önerileriniz ricasıyla..

Özgür replied 7 sene önce

Öncelikle geçmiş olsun; tekrarlayan kolanjit atakları nedeniyle karaciğer içerisindeki küçük safra yollarınızda tıkanıklık-daralmalar oluşmuş olabilir (aynı daha önce ana safra kanalında olduğu gibi). Genellikle sık kolanjit geçiren hastalarda zamanla hem ana safra kanalında (sizde olduğu gibi) hem de karaciğer içerisindeki küçük safra kanallarında darlıklar oluşabilmektedir. Bu durumu saptayabilmek adında Girişimsel Radyolojide Perkütan Transhepatik Kolanjiografi, kısaca PTK, yapılmaktadır. Ancak safra yollarını görüntülemede PTK’ya benzer sonuçlar veren ancak PTK kadar zahmetli olmayan, hasta konforunun ön planda olduğu başka birtakım görüntüleme yöntemleri de mevcuttur. Bunlarda çok bilinen ve sık uygulananı MRCP dediğimiz MRG tetkikidir. Bu tetkikte safra yolları bilinen MR cihazı ile vücuda herhangi bir girişim uygulanmadan görüntülenmektedir. Bu yöntemde vücuda PTK’daki gibi herhangi bir iğne ile girilmeden, herkezin bildiği günümüzde kullanılan MR cihazları ile görüntüleme yapılır. MRCP sonuçta bir MR görüntüleme tetkiki olduğundan hastaya radyasyon vermeden gerçekleştirilen bir tetkiktir. Hatta hastaya çoğu zaman damar yolu bile açılmadan ve kontrast madde verilmeden gerçekleştirilmektedir. Ancak safra yollarının daha iyi görüntülenmesini sağlayan kontrast maddeler gelişştirilmiştir ve bazen bu maddeler koldan damar yolu ile verilerek görüntülerin daha iyi elde edilmesine de olanak sağlar.

Sizin sorunuza gelecek olursak; sol lobda bahsedilen darlığın görüntülenmesi amacıyla PTK yapılabilir, ancak elimizde MRCP gibi daha basit, herhangi bir girişim gerektirmeyen bir tetkik varken önce bunun denenmesinin daha doğru olacağını düşünmekteyim. Ancak MRCP’nin sonuca varamadığı durumlarda tabiki PTK yapılabilir.

Önemli bir hatırlatma: MRCP yüksek çözünürlüklü MR cihazlarıyla daha başarılı olarak yapılabilmektedir. Bu nedenle bu tetkikin yeni model daha gelişmiş MR cihazları ile yapılması önerilmektedir.