Kortikal Kist

Özlem İnce asked 7 sene önce

merhaba annem 62 yaşında mr sonucunda   sol böbrekde 47 mm boyutunda biradet kortikal kist. çölyak mesafede büyüğü 19 mm, hepatik hilusta 18 mm, sağ paraortik büyüğü 33,sol paraortik büyüğü 23 mm boyutunda konglomere sınırları birbirinden net olarak ayrılan LAM kitleleri (LENFOMA?) yazıyor acil cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

Özgür replied 7 sene önce

Geçmiş olsun. sol böbrekte izlenen kortikal kist hakkında çok detaylı bilgi vermemişsiniz, ancak bu kistin komplike bir kist olmadığını düşünerek sadece ultrason ile takip edilmesi gerektiğini ve tedaviye yönelik herhangi bir işleme gerek olmadığını düşünüyorum.

Diğer alanlarda tarfilenen lenf nodları için lemfoma teşhisi konmadan önce bakılması gereken birtakım kan tahlilleri vb. tetkikler gerekmektedir. Bu tahliller ve fizik muayene ışığında ancak tanı konabilir. Sadece büyümüş lenf nodları ile Lemfoma tanısı koymak doğru olmaz. Zira lemfoma dışında da lenf nodlarında büyüme yapan hastalıklar mevcuttur. Bu konuda bir onkoloji-hematoloji veya iç hastalıkları uzmanı ile irtibata geçmenizi öneririz. Lemfoma şüphesi bulunan hastalarda kasık, boyun ve koltukaltı bölgeleri de detaylı olarak muayene edilmeli gerekirse bu bölgeler ultrason ile taranmalıdır. Çünkü karın içerisinde şüpheli bulunan lenf nodlarından biyopsi yapmak ciddi bir ameliyatı gerektirirken, daha yüzeyel olan kasık, boyun ve koltukaltı bölgelerinden biyopsi daha kolay bir işlemdir. Hatta bu lenf bezlerine Girişimsel Radyologlarca sadece lokal anestezi ile ameliyata gerek kalmadan biyopsi yapılarak tanı konulabilmektedir.

Önerimiz varsa yüzeyel lenf bezlerinden (LAP lerden) biyopsi yapılması doğrultusundadır.