Miyom Embolizasyonu

Aslı asked 7 sene önce

Merhaba, ben Ankara’da yaşıyorum. 5cm 2,5cm ve2,5 cm olmak üzere 3 adet myomum var. Kanamalarım 14 güne uzamaya başladı. Embolizasyon tedavisi düşünüyorum fakat Ankara’da nereye başvurabileceğimi bilmiyorum. Bu konuda yardımıcı olursanız cok sevinirim.

Özgür replied 7 sene önce

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.

Embolizasyon kararı vermeden önce bir girişimsel radyolog ile (tercihen yüzyüze) görüşme yapmanızı tavsiye ederim. Bu görüşmede sizden ayrıntılı öykünüz alınmalı, şikayetleriniz dinlenmeli, mümkünse ultrason yapılmalı ve alt karın bölgenizin MR tetkiki yapılmalıdır. MR tetkiki karar verme aşamasında önemli olacağınızdan doktorunuz sizden bu tetkiki isteyecektir. Embolizasyon için uygun bir aday olup olmadığınız girşimsel radyolog tarafından değerlendirilmeli ve size tedavinin faydaları ve tabi ki riskleri anlatılmalıdır. Menapoz durumunuz, yaşınız ve tabiki daha burada bahsetmediğimiz birçok detay tedavi kararı için önemli olacaktır.

Tüm bu ayrıntıların kendi kadın doğum uzmanı hekiminizle de her yönüyle tartışmalı ve aklınızda olan soruları yöneltmelisiniz.