Skolyoz

Ayla Genç asked 7 sene önce

MERHABALAR; Ben 2010 dan buyana sırt ağrısı çekmekteyim 2010 da MR çekindim sonucunda şöyle yazıyor:açıklığı sola bakan mininal skolyoz,D7 vertebra korpusunda hemanjiom
fizik tedaviye yönlendirildim ağrılarım geçmedi 2012 buayda yine MR çekindim sonuc:dorsal düzeyde açıklığı sola bakan minimal skolyoz izlenmiştir.D7 vertebra korpus sağ yarımında heriki sekansta hiperintens sinyal özelliğinde hemanjiom ile uyumlu lezyon mevcuttur.D3-4 ve D4-5 disklerinde hafif posterior diskal taşmalar mevcut.Ön subaraknoid mesafeler korunmuştur.Nöral foramen genişlikleri tabii,sinir kökleri serbesttir.
doktorum girişimsel radyoloji den biyopsi yapılmasını istedi isteği şu: D7 KORPUSUNDA AĞRI VE SKOLYOZ NEDENİ OLARAK DÜŞÜNÜLEN KİTLEDEN BİYOPSİ RİCA OLUNUR.
ben endişeliyim acaba doğrumu yapıyoruz diye bunedenle yazmak istedim bilgilendirirseniz sevinirim.

Özgür replied 7 sene önce

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Skolyoz tanısı almışsınız, skolyozun kendisi ağrı yapan bir rahatsızlıktır. Sırt ağrılarınızın öncelikle skolyozdan kaynaklandığını düşünüyoruz. D7 veretbrada tarif ettiginiz hemanjiom tamamen tesadüfen saptanmış bir durumdur. Hemanjiom, vertebralarda, yani omurga kemiklerinde, sıklıkla görülmektedir. Bel MR’ı çekilenlerde sıklıkla tesadüfen rastlanmaktadir. Genelde ağrı yapmamaktadir, nadiren atipik hemajiomlar hızlı büyüyerek ağrı yapabilmektedirler ancak bu nadir bir durumdur. Skolyoz gibi sırt ağrısı yapabilen bir probleminiz varken, ağrı nedeni olarak ilk planda hemanjiomu göstermek doğru olmaz. MRG’de hemanjiom tanısını zaten aldığınız için tanısı zaten bilinen bir durum için yine de biyopsi yapılmasının gercekten gerekli olup olmadıgını doktorunuza tekrar görüşünüz. Skolyoz hastalığı ve tedavisi için “skolyoz cerrahisi ile yakından ilgilenen deneyimli bir ortopedi veya beyin cerrahisi merkezi” ile irtibata geçiniz.