Özefagus Balon Dilatasyonu

Böbrek Biyopsisi
7 Şubat 2017
Uterin Arter Embolizasyonu (Ameliyatsız Miyom Tedavisi)
8 Şubat 2017

Özefagus Balon Dilatasyonu

Özefagus balon dilatasyonu nedir?

Özefagus (yemek borusu) tıkanıklıklarında veya darlıklarında, bu tıkanıklığın veya darlığın giderilmesi amacıyla Girişimsel Radyologların yaptığı bir yemek borusu genişletme yöntemidir.

 

Özefagus balon dilatasyonu hangi durumlarda uygulanır?

Genellikle çocukluk yaş grubunda koroziv (yakıcı) madde (deterjan maddeler, hipo, esidik ve bazik maddeler) içiminden kaynaklanan yemek borusu darlıklarında, yemek borusu darlıkları sonrası yapılan ameliyatlara bağlı tekrar eden darlıklarda ya da yemek borusu kanserlerinde bası aşamalarda özefagus balon dilatasyonu uygulanabilmektedir.

Özefagus balon dilatasyonu nasıl uygulanır?

Adından da anlaşılacağı gibi özefagus balon dilatasyonu, Girişimsel Radyolojide kullanılan balonlar (PTA balonları) ile vasıtası ile yapılmaktadır. Tedavi anjiografi odasında, genellikle anjiografi veya skopi cihazları ile, yine genellikle genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. İşlem kısa sürmekle birlikte hastanın anestezi ekibi doktorları tarafından uyutulması, tedavi işlemi ve sonrasında uyandırılması da göz önüne alındığında yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Tedavi işlemi kısaca şu basamaklardan oluşur;

  • Hastanın uyutulması (genel anestezi),
  • Yemek borusunda darlık bulunan yerin tayini,
  • Yemek borusu içerisine darlık bulunan alana uygun genişlikte balon kateterinin ilerletilerek bu alanın genişletilmesi,
  • Genişletme işlemi sonucunda bu bölgenin kontrol edilmesi, yeterli açıklığın sağlanıp sağlanmadığının kontrolü,
  • Gerekirse birkaç kez daha balon ile genişletme işlemi yapılması,
  • Hastanın uyandırılması.

Özefagus balon dilatasyonu ne sıklıkla uygulanır?

Korozif madde içimine bağlı yemek borusu yanıklarında yanık oluşturktan (yakıcı madde içiminden) sonra yaklaşık 3 hafta beklenmesi gerektiği belirtilmektedir. Bu dönem yemek borusunun iyileşme dönemidir. Bu dönem sonunda gerçekten yemek borusu darlığı bulunan hastalarda balon dilatasyon işlemine başlanabilir. İşlem sonucunda yeterli açıklığı bulunan hastalar tekrar daralma süresi de göz önüne alınarak 3 haftada bir kez genişletme işlemi yapılabilir. Ancak bazı hastalarda kısa sürece yemek borusu genişler ve tekrar eden işlem gerekmez. İleri derecede yanık hastalarında ise bu işlemi 3’er hafta veya biraz daha seyrek aralıklar ile yıllarca tekrar tekrar genişletilmesi gerekebilmektedir.

 

E-Bülten Aboneliği

+1000 Abone arasına sizde katılın. Yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Comments are closed.